Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Małgorzaty Dydek w Ząbkach

 

ul. Dzika 36, 05-091 Ząbki  tel. 603 047 505

 

 

Raport z autoewaluacji Szkoły Promującej Zdrowie

RAPORT KOŃCOWY Z AUTOEWALUACJI                            Załącznik VI

 

  1. Ocena standardów i wybór problemów priorytetowych

Standard

Średnia liczba punktów

Problem priorytetowy

1

2

3

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura      i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz ich skuteczności i długofalowości.

4,1

Uczniowie oraz nauczyciele uważają, że w szkole nie są podejmowane wystarczające działania na rzecz promocji ich zdrowia.

55% uczniów deklaruje brak poruszanych tematów  dotyczących zdrowia.

2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli  i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

 

 

 

 

 

 

4

Niewłaściwe relacje wśród uczniów.

30% ankietowanych uczniów twierdzi, że uczniowie               w klasie dokuczają mu (przezywają, popychają).

35% nauczycieli uważa że nie są doceniani przez Dyrekcję.

Klimat społeczny szkoły nie daje pełnej satysfakcji uczniom, nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym, 50% nauczycieli oraz 25% nauczycieli niepedagogicznych deklaruje brak możliwości wyrażania zdania na temat życia i pracy w środowisku szkolnym.

Uczniowie nie zawsze mają możliwość spokojnego zjedzenia obiadu w szkole.

3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych  oraz dąży do poprawy jej skuteczności.

3,4

Działania podejmowane w szkole nie sprzyjają zwiększonemu zainteresowaniu swym zdrowiem społeczności szkolnej oraz podejmowaniu prób zmian prozdrowotnych.

Za małe zaangażowanie uczniów w proces planowania edukacji zdrowotnej – 50% uczniów uważa, że nie ma możliwości proponowania tematów o zdrowiu, które ich interesują.

4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli                  i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

 

3,3

Niewłaściwe zachowania uczniów stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa w szkole.

Brak wiedzy na temat zagrożeń (przerwy lekcyjne, media, internet).

70% uczniów w niewłaściwy sposób zachowuje porządek i dba o czystość i bezpieczeństwo w szkole.

 

  1. Ocena efektów działań i wybór problemów priorytetowych

Dobre samopoczucie w szkole;

 Średnia liczba punktów dla 4 grup: 3,66

Problem priorytetowy:

  • Zbyt wysokie natężenie hałasu podczas przerw śródlekcyjnych. 50% nauczycieli uważa, że nie ma podejmowanych działań dla zmniejszenia hałasu w szkole w czasie przerw międzylekcyjnych.
  • 60% uczniów nie zawsze lubi być w szkole, a 40% nie zawsze czuje się w niej bezpiecznie. 30% ankietowanych wskazało iż uczniowie w jego klasie dokuczają sobie (np. przezywają, popychają, biją).

      Nasz szkoła obecnie liczy ponad 1000 uczniów w tym ponad 50 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na przerwach zdarzają się sytuacje niebezpieczne (popychanki). 25% uczniów czuje się w klasie źle, nie są akceptowani. Badania klimatu społecznego uczniów klas czwartych dokonano za pomocą pracy pisemnej. Uczniowie również wskazują na brak prawidłowych relacji wśród rówieśników. Po przeanalizowaniu wyników nasuwa się wniosek, że uczniowie nie lubią wśród swoich rówieśników zachowań wychodzących poza normy społeczne, a także skarżą się na hałas. Analizując wyniki ankiet, aż 55% ankietowanych uważa, że na lekcjach wychowawczych nie omawia się tematów dotyczących zdrowia i dbałości o nie.

 

Podejmowanie działań dla umacniania zdrowia

  • Średni odsetek odpowiedzi „tak” dla 3 grup: 4,2

 Wnioski do dalszych działań:

  • Zwiększenie udziału społeczności szkolnej w edukację prozdrowotną.
  • Promowanie zdrowego odżywiania i aktywnych form wypoczynku.
  • Zwracanie uwagi na czystość i porządek w szkole.
  • Zmniejszenie częstotliwości niewłaściwych zachowań uczniów wobec siebie podczas przerw lekcyjnych.

 

  1. Podsumowanie

Co jest największym osiągnięciem (mocną stroną) szkoły jako szkoły promującej zdrowie?

Około 90% społeczności szkolnej praktykuje zachowania prozdrowotne w życiu codziennym oraz dba o aktywność fizyczną.

  • Włączenie i zaangażowanie całej społeczności szkolnej w realizację działań wynikających z programu SzPZ.
  • Udział zespołu SzPZ w szkoleniu dotyczącym zdrowia.
  • Współpraca z Sanepidem (materiały informacyjne promujące zdrowie).
  • Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy (spotkania ze Strażą Miejską).
  • Uczestnictwo w programie dla szkół propagującym spożywanie warzyw, owoców oraz nabiału. Rozszerzanie świadomości zdrowego odżywiania wśród uczniów.
  • Możliwość aktywnie spędzanych przerw (aktywne przerwy), również na świeżym powietrzu w zależności od pogody.

Jakie są korzyści z przeprowadzenia autoewaluacji?

  • Udało nam się sprawdzić, w jakim stopniu placówka osiąga poszczególne standardy, tj ocenić stan, do którego powinna dążyć szkoła promujące zdrowie.
  • Przeprowadzona autoewaluacja umożliwiła nam zebranie informacji niezbędnych do dalszego rozwoju w tym zakresie
    Jakie były trudności związane z przeprowadzeniem autoewaluacji?
  • Ankietowani pomijali lub pobieżnie udzielali odpowiedzi na pytania otwarte.
  • Ankietowani nie zawsze podchodzili do ankiety poważnie, z zaangażowaniem. Zdarzało się, że wypełniali ankietę w pośpiechu.

 

Zalecenia/wskazówki do dalszych działań

  • Systematycznie rozpowszechniać koncepcje SzPZ wśród społeczności szkolnej.
  • Włączyć całą społeczność szkolną w realizację zadań wynikających z planu pracy SzPZ.
  • Zachęcanie do aktywności fizycznej.