Wielkanoc na ludowo

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek.

Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie. W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy znać różne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych.
W Polsce, w wielu regionach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie. Wielkanocne zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je znać, nawet, gdy nie są już praktykowane.

Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się dlaczego kiedyś w święta obowiązywał zakaz pieczenia chleba, kim był Siuda Baba, na czym polegała gra w walatkę oraz kto czekał na pogrzeb żuru i śledzia.
Wiele klas wspólnie spędziło ten świąteczny czas na malowaniu pisanek czy podczas wspólnego Śniadania Wielkanocnego. Bez wątpienia każdy poczuł atmosferę świąt, a przy okazji utrwalił tradycje i zwyczaje, które, miejmy nadzieję, przetrwają jeszcze wiele, wiele lat.