Narodowe Czytanie 2023

27 września 2023 roku w bibliotece szkolnej odbyło się Narodowe Czytanie.

Lekturą tegorocznej 12. odsłony tego wydarzenia było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Wybór tego dzieła związany jest z 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, tematyki często poruszanej w powieści.

Legendę o Janie i Cecylii, czyli założycielach rodu Bohatyrowiczów, czytali zaproszeni goście: Pani Burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk, Pani Zofia Dąbrowska Radna Miasta Ząbki, Pani Agnieszka Przywózka z Referatu Oświaty i Polityki Społecznej w Ząbkach, Pani Ewa Muszyńska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ząbkach, Pani Dyrektor Szkoły Dorota Uścińska, Pani Katarzyna Supranowicz nauczyciel języka polskiego oraz uczniowie.

Dzieła Elizy Orzeszkowej słuchali uczniowie z klasy 7a i 8c.

Jednym z punktów spotkania był występ artystyczny uczennicy z klasy 8A Yevy Lys, która wykonała pieśń szlachecką „Ty pójdziesz górą a ja doliną”, wprowadzając nostalgiczny nastrój.

Wydarzenie to przypomniało nam kolejne arcydzieło literatury polskiej i zainspirowało do wzięcia udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania.