Październik w świetlicy!

Wirujące na wietrze liście, brunatne kasztany oraz uspokajającą melodia kropli deszczu przeplatająca się z nieśmiałym słońcem mogą oznaczać tylko jedno… Nadeszła piękna, złota JESIEŃ!

Oglądając przygotowaną fotorelację z pewnością dostrzeżecie kapelusze leśnych grzybów, pękate dynie, sprytną wiewiórkę, słoiki z przepysznymi przetworami oraz wazon pełen słoneczników, którego nie powstydziłby się sam Vincent Van Goghwink . Te i inne wykonane przez nas prace plastyczne sprawiły, że ta wielobarwna pora roku rozgościła się na dobre nie tylko w przyrodzie, ale również w naszej świetlicy!

W pierwszym tygodniu października obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Zwierząt. Chętne osoby opowiadały o swoich pupilach, sposobach opiekowania się nimi i ich ulubionych zabawach. Poznaliśmy również perypetie pewnej rodziny, która postanowiła mieć w domu węża, hipopotama nilowego i małego słonia. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie inne dzikie zwierzęta przygarnęła ta zabawna rodzina, to koniecznie sięgnijcie po książkę pt.: „Zwierzyniec Państwa Sztenglów”.

Kolejny tydzień miesiąca upłynął nam na przygotowywaniu drobnych upominków z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wszystkim pracownikom naszej szkoły wręczyliśmy własnoręcznie wykonane mydełka zapachowe z dodatkiem suszonych, polnych kwiatów. Nie zapomnieliśmy również o życzeniach, które były wyjątkowe i płynęły prosto z serca!

W trzecim tygodniu października dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstają jesienne przetwory. Utrwaliliśmy sobie zasady zdrowego żywienia, a następnie przygotowaliśmy świeżo wyciskany sok marchewkowo – jabłkowy. Ten smaczny, orzeźwiający oraz bogaty w witaminy napój posmakował każdemu!

Pod koniec miesiąca rozwijaliśmy naszą wiedzę dotyczącą roślinności występującej w polskich lasach i parkach. Wspólnie rozwiązaliśmy interaktywny quiz przyrodniczy oraz obejrzeliśmy tematyczne filmy edukacyjne.

Październik to miesiąc, w którym rozpoczęliśmy naszą kulinarną przygodę z „Gastronautami”. Jesteście ciekawi, co to takiego? Już spieszymy z odpowiedzią! Jest to świetlicowy projekt edukacyjny, podczas którego poznamy tajniki przeróżnych kuchni świata. W tym miesiącu braliśmy udział w zajęciach pt.: „Szczypta wiedzy o przyprawach”. Za pomocą zmysłów węchu i dotyku rozpoznawaliśmy orientalne przyprawy korzenne. Laskę cynamonu, korzeń imbiru, anyż gwiazdkowy oraz kardamon wykorzystaliśmy do przygotowania rozgrzewającej i intensywnej w smaku herbatki.

W październiku obchodziliśmy Dzień Kundelka i Dzień Dyni. Wychowawcy świetlicy zorganizowali interesujące warsztaty tematyczne związane z tymi świętami. Nie obyło się bez kreatywnych prac plastycznych, gier dydaktycznych oraz wspólnej nauki piosenek! Na koniec każdy z nas otrzymał pamiątkowy dyplom i odznakę.

Z zaangażowaniem uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”. W trakcie przerwy między zajęciami wybraliśmy się do szkolnej biblioteki, by wysłuchać opowieści o niezwykle pomysłowym chłopcu. Korzystając z okazji wypożyczyliśmy także nasze ulubione pozycje książkowe.

Był to bardzo aktywny, twórczy i pełen wrażeń miesiąc! Przed nami listopad, który z pewnością będzie nie mniej intensywny niż październik! Wiecie, dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w kolejnym artykule!smile