Zajęcia koła chemicznego

Zajęcia dodatkowe z kółka chemicznego, odbywają się w każdy roboczy poniedziałek od godziny 15:15 do 16:00 w sali chemicznej.

W zajęciach tych uczestniczą uczniowie klas 7 i 8, którzy sumiennie i aktywnie angażują się w przygotowania a następnie wykonanie ciekawych eksperymentów chemicznych,
poznają podstawowe prawa i zasady rządzące przemianami fizyko-chemicznymi różnych substancji, które otaczają naszą rzeczywistość i tworzą materię począwszy od najmniejszych niewidocznych atomów poprzez cząsteczki dostrzegalne gołym okiem, aż po wielkocząsteczkowe związki chemiczne pochodzenia naturalnego (np. białka czy węglowodany złożone) czy sztucznego - polimery (np. tworzywa sztuczne).
Uczniowie na zajęciach koła chemicznego wykorzystują dostępny sprzęt i szkło laboratoryjne oraz odczynniki chemiczne, ponadto korzystają z pomocy naukowych dostarczonych do szkoły w ramach projektu "Laboratoria przyszłości" oraz "Szkoła on-line" czy dostarczonych we własnym zakresie produktów spożywczych czy sprzętu niezbędnego do przygotowania prostych potraw gastronomicznych np. gofrów. W czasie tych zajęć uczniowie zapoznali się ze zmianami zachodzącymi w surowcach podczas przygotowania ciasta na gofry, a następnie jego obróbki cieplnej i towarzyszące temu wszelkie procesy podczas ich pieczenia w gofrownicach oraz jakie umiejętności są niezbędne przy ocenie organoleptycznej przygotowanych potraw.
Ponadto uczniowie na tych zajęciach uczą się kreatywnego myślenia, współpracy w grupie, organizacji stanowiska pracy i jego porządkowania, odpowiedzialności, empatii i kultury osobistej. Wszystkie te umiejętności pozwalają im rozwijać swoje zainteresowania, wzbogacają wiedzę, poszerzają horyzonty myślowe, które w przyszłości będą dalej procentowały i ułatwiały poznawanie otaczającego świata.

Prowadząca Joanna Guza