Listopad w świetlicy!

Październikowy artykuł zakończyliśmy skierowanym do Was pytaniem… Jesteśmy ciekawi, czy znaleźliście na nie odpowiedź?! Ci, którzy mają bystre oko, z pewnością dostrzegli nasze ogłoszenie, które mogło okazać się dobrą wskazówką… Już wiecie?! Dokładnie tak! Wielkimi krokami zbliża się organizowany przez świetlicę kiermasz świąteczny!

By ze wszystkim zdążyć, nasze przygotowania do niego rozpoczęliśmy już w listopadzie. Przez cały miesiąc z zaangażowaniem wykonywaliśmy ręcznie robione ozdoby świąteczne korzystając przy tym z zasobów programu „Laboratoria Przyszłości”. Z dostępnych włóczek stworzyliśmy kreatywne choinki, puchate czapki Świętego Mikołaja oraz zawieszki w przeróżnych kształtach! Nie będziemy już więcej zdradzać, bo mamy nadzieję, że odwiedzicie nas podczas trwania kiermaszu i sami zobaczycie, jakie inne przepiękne dekoracje świąteczne udało nam się zrobić!

Co jeszcze działo się w świetlicy w listopadzie? Czytajcie uważnie!

W pierwszym tygodniu miesiąca uczciliśmy pamięć wszystkich zmarłych. Poznaliśmy symbolikę listopadowych świąt w Polsce i innych krajach. Obejrzeliśmy film edukacyjny wyjaśniający, w jaki sposób Szwedzi, Francuzi, Hiszpanie oraz Meksykanie podtrzymują pamięć o wszystkich swoich bliskich, którzy odeszli.

Kolejny tydzień to zajęcia tematyczne związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomnieliśmy sobie, czym są symbole narodowe i jak należy o nie dbać, a następnie uzupełniliśmy przygotowane karty pracy. Z zainteresowaniem przeglądaliśmy atlasy Polski, wsłuchiwaliśmy się w teksty piosenek patriotycznych, a o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn naszego kraju.

Wiecie, dlaczego w herbie Ząbek występuje liść topoli na złotym tle, mur z czerwonej cegły oraz orzeł biały w złotej koronie? Na te i inne pytania uzyskaliśmy odpowiedź podczas przeprowadzonych w świetlicy zajęć dotyczących naszego miasta. Ponadto rozmawialiśmy o znanych osobach ze świata sportu i nauki, którzy związani są z Ząbkami. Zapewne nie zdziwi Was fakt, że zdecydowanie dłuższą chwilę poświęciliśmy patronce naszej szkoły - Małgorzacie Dydek.

W ostatnim tygodniu listopada wyruszaliśmy w podróż do świata magii i czarów. Chętne osoby uczestniczyły w przygotowanych zabawach i konkurencjach andrzejkowych. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb, konkursów zręcznościowych oraz szalonych pląsów na parkiecie. Na koniec obserwowaliśmy, jak z długich balonów powstają kotki, pieski i szable. Każdy z nas miał okazję zabrać do domu taką balonową pamiątkę.

W listopadzie aktywnie uczestniczyliśmy w świetlicowych warsztatach sensoryczno-technicznych, podczas których wykonaliśmy latające lotki z kolorowego papieru i słomek. Jak na prawdziwych inżynierów przystało, każdy z nas starał się ją udoskonalić, tak by poszybowała jak najdalej. Koniecznie zobaczcie zdjęcia i sami oceńcie, czyja lotka mogła wygrać zawody na najdłuższy lot.

W naszej świetlicy obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Jeża. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się kilku zaskakujących informacji i ciekawostek z życia tego małego ssaka. Wykonaliśmy również figurki z masy solnej, makaronu i wykałaczek, a nasze prace zaprezentowaliśmy na wystawie.

Listopadowe warsztaty w ramach świetlicowego projektu „Gastronauci” upłynęły nam na przygotowaniu chrupiących tostów z chleba pełnoziarnistego. Każdy z nas rozkoszował się smakiem tej ciepłej, lekko przypieczonej przekąski, która idealnie sprawdziła się na nasze drugie śniadanie.

W tym miesiącu wzięliśmy także udział w Międzynarodowym Konkursie zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Z zapartym tchem wysłuchaliśmy opowieści o (nie)szczęśliwym losie Betty - głównej bohaterki książki pod tytułem „Psie Troski’. Wszystkie chętne osoby stworzyły twórcze i kreatywne ilustracje nawiązujące do wyżej wspomnianej książki, jednak do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowały się dwie prace naszych koleżanek, za które już teraz mocno trzymamy kciuki!

Za nami kolejny jesienny miesiąc… My natomiast wcale się nie smucimy, ponieważ przed nami uwielbiany przez większość czas oczekiwania na śnieżną zimę, której zapewne towarzyszyć będzie świąteczna, magiczna atmosfera.

P.S. Dziękujemy za wszystkie talenciaki oddane na rzecz naszej szkoły, dzięki nim świetlica pozyskała niezliczoną ilość artykułów plastycznych!