Grudzień w świetlicy!

Nadszedł grudzień… najbardziej wyczekiwany przez wszystkie świetliczaki miesiąc!

Iskrzące się kolorami światełka, zapach korzennych pierników, spokojna melodia pastorałek oraz przystrojona bombkami choinka oznaczały tylko jedno… zbliżały się Święta Bożego Narodzenia! Ten uwielbiany przez nas czas oczekiwania był jeszcze bardziej wyjątkowy, gdy spędzaliśmy go wszyscy razem! Wspólne gry i zabawy mikołajkowe, kiermasz świąteczny, słodkie warsztaty kulinarne oraz tematyczne konkurencje sprawiły, że nasza świetlica wypełniła się po brzegi magiczną i niepowtarzalną atmosferą!

W pierwszym tygodniu grudnia odwiedził nas pewien (nie)zapowiedziany gość. Ciekawe, czy wiecie, kto to taki?! Oto kilka podpowiedzi. Ubrany był w czerwony strój, miał białą brodę, w dłoni złoty dzwonek, a na plecach niósł wielki wór pełen słodkich prezentów! Oczywiście był to Święty Mikołaj! Zrobiliśmy sobie z nim pamiątkowe zdjęcie, a następnie uczestniczyliśmy w przygotowanych konkursach mikołajkowych.

Kolejny tydzień to zajęcia tematyczne związane z tradycjami i zwyczajami świątecznymi panującymi w naszych domach. Przypomnieliśmy sobie również symbolikę i znaczenie poszczególnych potraw znajdujących się na wigilijnym stole.

Pod koniec miesiąca przyszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek. Wykonaliśmy także kreatywne prace plastyczne i techniczne o tematyce zimowo- świątecznej.

Czy wiecie, że przepis na kruche ciasteczka w kształcie orzeszków jest banalnie prosty?! Bardzo Was lubimy, dlatego się nim podzielimy, ale żeby nie było tak łatwo, to musicie poszukać go w naszej grudniowej galerii zdjęć. A teraz posłuchajcie dalej… W tym miesiącu podczas zorganizowanych warsztatów kulinarnych mogliśmy przez chwilę poczuć się jak prawdziwi cukiernicy. Wspólnie z wychowawcami świetlicy wypiekaliśmy wyżej wspomniane kruche orzeszki, które następnie wypełniliśmy słodkim kajmakiem i wafelkową posypką. Zapach wypiekanych przez nas maślanych ciasteczek rozniósł się po całej szkole i przyciągnął do naszej sali mnóstwo łasuchów (zarówno tych małych, jak i dużych) chcących spróbować tych słodkich, chrupiących pyszności!

W grudniu rozpoczęliśmy naszą niezwykle kreatywną przygodę z szydełkowaniem. W trakcie pierwszych zajęć poznaliśmy rodzaje splotów, szydełek oraz włóczek. Gdy tę wiedzę mieliśmy już w małym paluszku, przyszedł czas na dzierganie! Szybko zorientowaliśmy się, że nie jest to wcale takie proste zadanie i wymaga ono od nas bardzo dużego skupienia… Ale wy doskonale wiecie, że my się tak łatwo nie poddajemy i zawzięcie ćwiczyliśmy dalej. Każdy z nas opanował podstawowy splot łańcuszkowy, dzięki któremu w niedalekiej przyszłości wykonamy wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju robótki ręczne. Koniecznie śledźcie nasze szydełkowe poczynania w kolejnych artykułach!

Grudzień z pewnością zapadł wszystkim głęboko w pamięci. Mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesie nam jeszcze więcej uśmiechu, beztroskiej zabawy oraz niezapomnianych świetlicowych wspomnień!

P.S. Serdecznie gratulujemy naszym dwóm koleżankom: Lili i Kasi, które zajęły odpowiednio I i III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie pt.: „Świąteczna panienka - choinka inaczej”!