Grudzień w świetlicy

Grudzień to miesiąc, w którym nasza świetlica stała się prawdziwie mroźną i świąteczną krainą. Uroku naszej sali dodała symboliczna choinka, którą wspólnie udekorowaliśmy kolorowymi światełkami i połyskującymi bombkami. Cała szkoła mogła usłyszeć, jak z zaangażowaniem śpiewaliśmy kolędy, pastorałki oraz piosenki o tematyce świątecznej. Zimowe akcenty można było dostrzec w wykonanych przez nas pracach plastycznych i technicznych. Błyszczące śnieżynki, trójwymiarowe gwiazdki i papierowe łańcuchy przyozdobiły ściany świetlicy. Przez cały miesiąc nieustannie odliczaliśmy dni do tych wyjątkowych i magicznych Świąt Bożego Narodzenia.

W pierwszym tygodniu grudnia poznaliśmy historię pewnego starszego Pana, który miał białą brodę oraz ubrany był w czerwony strój. Mieliśmy to szczęście, że osobiście odwiedził nas 6 grudnia i wręczył nam słodkie upominki. W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o tradycjach, zwyczajach i symbolach świątecznych. Wymienialiśmy nasze ulubione potrawy, które co roku znajdujemy na wigilijnych stołach. Okazało się, że większość z nas najbardziej lubi pierogi i lukrowane pierniczki. Trzeci tydzień grudnia upłynął nam na wykonywaniu świątecznych kartek dla naszych najbliższych.

Cały poprzedni miesiąc skrupulatnie przygotowywaliśmy ozdoby i dekoracje bożonarodzeniowe na szkolny kiermasz świąteczny. W grudniu, w końcu nadszedł ten wyczekiwany przez nas dzień, gdy mogliśmy wystawić nasze prace na sprzedaż. Dokładnie poinformowaliśmy Świętego Mikołaja co chcielibyśmy od niego dostać za kwotę uzbieraną ze sprzedaży świątecznych ozdób (ale, o tym dowiecie się w następnym wpisie).

W tym miesiącu pomiędzy zajęciami tematycznymi czas wypełniały nam zajęcia sportowe. Pod czujnym okiem wychowawców świetlicy wykonywaliśmy przeróżne ćwiczenia usprawniające naszą koordynację wzrokowo- ruchową. Rzucaliśmy piłeczkami do celu, próbowaliśmy stać na jednej nodze oraz zachowywaliśmy równowagę przy noszeniu woreczków na głowie. Tworzyliśmy tory przeszkód i obserwowaliśmy komu uda się je jak najszybciej przejść. Ponadto próbowaliśmy grać w piłkę nożną na śniegu, ale jak się okazało nie było to takie proste zadanie.

Podczas zajęć w ramach projektu „W świecie eksperymentów” stworzyliśmy śnieżną masę plastyczną. Podczas zabawy sensorycznej ze sztucznym śniegiem rozwijaliśmy zmysł dotyku oraz pobudzaliśmy swoją kreatywność. Przesypywaliśmy, ugniataliśmy oraz tworzyliśmy z niego najróżniejsze budowle i kształty.

Grudniowy czas spędzony w świetlicy wprowadził nas w zimowy i świąteczny nastrój. Teraz czas na Nowy Rok i nowe świetlicowe wspomnienia!