Styczeń

W nowy rok uczniowie weszli wraz z nowym urządzeniem: w ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie na lekcjach techniki poznali wypalarki do drewna.
Obróbka drewna uczy cierpliwości, pokory, dokładności, pozwala oswoić się z różnymi rodzajami narzędzi.  Z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniowie pracowali przy swoich projektach. W efekcie powstały piękne prace.

W styczniu podczas lekcji fizyki w dziale o prądzie elektrycznym wykorzystano szybkie i mocne roboty MBOT z bogatym wyposażeniem zakupione w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Na pokładzie m.in.: żyroskop/akcelerometr, enkodery, 12 LED RGB, 10 portów do modułów zewnętrznych, do poruszania się koła lub gąsienice.
Uczniowie podczas pracy z robotami nauczyli się odczytywać i interpretować informacje zamieszczone w instrukcjach obsługi urządzeń, na tabliczce znamionowej, opakowaniach, elementach elektronicznych.
Nauka poprzez zabawę pozwala uczniom odkrywać talenty i rozwijać zdolności. Z pomocą lekcji fizyki o prądzie elektrycznym, uczniowie poznają podstawowe prawa i zastosowanie ich w pracy z robotami. Za ich pomocą, w trakcie składania na bieżąco były wprowadzane nowe pojęcia takie jak: stała prędkość, czujnik, prąd stały, akumulator, sterowniki, gniazdo zasilania, wyłącznik zasilania, gniazdo do podłączania silników, dwa gniazda do podłączenia urządzeń zewnętrznych, diody LED, głośnik, odbiornik i nadajnik podczerwieni, czujnik natężenia światła. Najważniejszym elementem sterownika jest procesor niezbędny do programowania robota sonar, pozwalający robotowi wykrywać przeszkody na jego drodze i dokonywać pomiaru odległości od nich oraz podwójny czujnik WINI reagujący na kolor podłoża. Czujniki podłączane są do portów robota przy pomocy kabla.
Zrealizowano również  krótki filmik pokazujący jak uczniowie wykorzystują MBOT-a oraz wykonano kilka zdjęć. Aparat cyfrowy i kamery cyfrowa również zostały zakupione w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

MBOT-y

W styczniu grupa nauczycieli została przeszkolona z mikrokontrolerów Arduino, które w połączeniu z innymi akcesoriami elektronicznymi służą do sterowania urządzeń technicznych. Mikrokontrolery Arduino to połączenie wiedzy z zakresu elektroniki i programowania.

Podczas zajęć z programowania uczniowie klasy 3a i 3c wspólnie projektowali labirynty dla robotów, posługując się układami figur geometrycznych oraz wybranymi dźwiękami.
Nauka z Genibotami to nie tylko ciekawa zabawa, to także ćwiczenia oparte na kształtowaniu algorytmicznego myślenia oraz zadaniowym podejściu do stawianych problemów.