Styczeń w świetlicy

Styczeń z pewnością zapamiętamy na bardzo, bardzo długo! Jak myślicie, dlaczego? Odpowiedź jest prosta i ma tylko osiem liter - KARNAWAŁ! To za jego sprawą w tym miesiącu, zabawa i tańce nie odstępowały nas na krok, a uśmiechy same malowały się na naszych twarzach. Razem z wychowawcami świetlicy postaraliśmy się, by w naszej sali zapanował iście karnawałowy klimat. Z projektora rozbłyskiwały kolorowe światełka, na ścianach zawisło mnóstwo balonów, a w szybach pojawiły się zakręcone, srebrne serpentyny. Własnoręcznie wykonaliśmy niepowtarzalne maski karnawałowe, które przyozdobiliśmy połyskującymi cekinami, neonowymi farbkami i puchatymi piórkami. Panie wyczarowały nam z długich balonów szable, kwiatki, pieski, kotki, a nawet słuchawki! Nie obyło się bez szalonych pląsów i wspólnego karaoke.

Na początku stycznia poznaliśmy gatunki ptaków zimujących w Polsce oraz dowiedzieliśmy się, w jaki sposób możemy im pomóc przetrwać mroźne dni. W drugim tygodniu miesiąca udaliśmy się w podróż szlakiem najsłynniejszych karnawałów świata, odwiedziliśmy Wenecję, Rio de Janeiro, Nowy Orlean oraz niemiecką Kolonię. Kolejny tydzień upłynął nam na przygotowaniu portretów dla naszych kochanych babć i dziadków. Na koniec miesiąca mieliśmy możliwość wcielenia się w prawdziwych detektywów, rozwiązywaliśmy skomplikowane zagadki i łamigłówki oraz przechodziliśmy zawiłe labirynty.

Wiecie, że bajki mają magiczną moc? My mieliśmy szansę się o tym przekonać w trakcie prowadzonych w świetlicy zajęć czytelniczych z elementami bajkoterapii! W skupieniu wsłuchiwaliśmy się w nieznane nam dotąd historie i opowieści. Wraz z bohaterami bajek przenosiliśmy się w odległe, fantastyczne krainy oraz przeżywaliśmy z nimi niezapomniane przygody. Zauważyliśmy, że niektórzy z nich są tacy jak my, mają podobne problemy lub boją się tych samych rzeczy. Dzięki tym zajęciom rozwinęliśmy zdolność twórczego myślenia, pogłębiliśmy swoje zainteresowania, poznaliśmy sposoby na rozwiązywanie napotkanych trudności oraz kształtowaliśmy poczucie wiary we własne możliwości.

Co powstanie z połączenia odżywki do włosów, barwnika i mąki ziemniaczanej? Czy można przebić balon za pomocą skórki od cytryny? Jaki ciekawy eksperyment można wykonać wykorzystując przy tym cukierki Skittles? Dlaczego olej i woda nie mieszają się ze sobą? W jaki sposób można naelektryzować balon? Na te i inne pytania udało się nam znaleźć odpowiedzieć podczas cotygodniowych zajęć w ramach projektu „W świecie eksperymentów”.

Oprócz nowych zabawek, o których opowiadaliśmy wam w poprzednim poście, w tym miesiącu czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka. Do naszej świetlicy trafiła niezliczona liczba artykułów plastycznych, otrzymaliśmy je dzięki akcji „Szkoły pełne talentów”. Dziękujemy za każdego „talenciaka” oddanego na rzecz SP6!

W karnawale świetliczaki bawiły się wspaniale! Styczeń był miesiącem, w którym bez wątpienia królowała beztroska zabawa! Koniecznie zobaczcie naszą fotorelację, by móc w pełni poczuć ten karnawałowy klimat!