Obserwacje mikroskopowe

Lekcje biologii mają na celu wyposażenie uczniów w wiedzę umożliwiającą im poznanie otaczającego świata, a także kształtowanie odpowiednich umiejętności i postaw oraz rozbudzanie ciekawości biologicznej. Doskonałą okazję ku temu stwarzają zajęcia koła biologicznego. Organizacja i przebieg takich zajęć znacznie różnią się od zajęć lekcyjnych.

Głównym celem zajęć jest wywoływanie, podtrzymywanie i wzmacnianie zainteresowań biologicznych. W czasie realizacji programu wykorzystywane są uzdolnienia i zainteresowania dzieci.

Na zajęciach koła biologicznego prowadziliśmy obserwacje mikroskopowe. Uczniowie poznali budowę mikroskopu i w praktyce mogli wykorzystać swoją wiedzę. Sami przygotowywali preparaty mikroskopowe.

Obserwowaliśmy pod mikroskopem: odnóże muchy, skórkę cebuli, łodygę bawełny, rozwielitkę, skrętnicę, aparat gębowy bielinka, jajo żaby, pędzlaka, przedrośle paproci, kolonie bakterii Escherichia coli, pączek stokrotki, aparat gębowy samicy komara, nasiono kukurydzy z bielmem, robotnicę mrówki z rodzaju Lasius, koniuszek korzenia z włośnikami, pantofelka, łodygę dyni, nerw człowieka, rozmaz krwi ludzkiej, skórkę czosnku, pleśniaka (grzyb), toczka (glon kolonijny), euglenę, pączkujące drożdże, liść jaśminu, łodygę kukurydzy, pęd słonecznika, liść bobu, pęd lipy, plazmodesmę, igłę sosny, trzęsidło (kolonia sinic), pęd pelargonii, sklereidy w owocu gruszy, bulwę ziemniaka, przedrośle paproci nerecznicy, mięsień szkieletowy człowieka, złotororsta - porost, tylne odnóże pszczoły miodnej, liść figowca sprężystego, liść ligustru, pęd lipy roczny i dwuletni, wstężnicę - glon, mitozę w komórkach korzenia bobu, łodygę dyni, łodygę kukurydzy, łuskowaty nabłonek ludzki w postaci wymazu i kłącze paproci Pteridium.

Tworzyliśmy preparaty mikroskopowe ze skórki cebuli, przypraw, okruszków, kurzu, kosarza, folii, cukru, soli, pióra, wylinki węża, sierści kota, włosa, mięsa, bazylii, liści, herbaty, mięty i muchy.