Maj

Uczniowie – uczestnicy zajęć dodatkowych z fizyki podjęli niezwykle trudną próbę pracy z Mikrokontrolerami dostarczonymi do szkoły w ramach „LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI”.

Choć elektronika rozwija się nieustannie od kilkudziesięciu lat, to tylko nieliczne z wynalazków i technologii stanowią kamienie milowe w tej dziedzinie. Zastąpienie lamp elektronowych diodami półprzewodnikowymi i tranzystorami było początkiem technologicznego przeskoku, który objawiał się postępującą miniaturyzacją i zwiększaniem możliwości układów elektronicznych. Naturalną konsekwencją tego procesu było wprowadzenie układów scalonych – początkowo analogowych, potem cyfrowych. Z tych ostatnich wyewoluowały mikrokontrolery, które obecnie stanowią podstawę prawie wszystkich urządzeń spotykanych w codziennym życiu i pracy.

Klasa 6a wykorzystała sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratorium przyszłości i wykonała sesję zdjęciową na najsłynniejszych budowlach krajów anglojęzycznych.
Podczas "podróży" uczniowie użyli aparatów cyfrowych marki Canon. Rozwijaliśmy umiejętności fotografowania wraz z językiem angielskim. Powstały ciekawe historie w tym języku oraz ciekawe prezentacje. Metodą projektu powtórzyliśmy wiedzę o krajach anglojęzycznych, czasy oraz słownictwo poznane w klasie 6. Dodatkowym atutem była praca w małych grupach oraz prezentacja efektów na koniec.